פסילת רישיון נהיגה – באילו מצבים זה יכול לקרות וכיצד מתמודדים

העונש הכי חמור שאנחנו יכולים לקבל במקרה של עבירות תנועה, בהנחה ולא ביצענו עבירה של פגיעה בנפש, מה שיכול להוביל אותנו לישיבה בכלא, הרי שזה עונש שמגולם בפסילה של רישיון נהיגה. 

מדובר בעונש חמור, מאחר והוא מונע מאיתנו את האפשרות לנהוג על כלי רכב למשך תקופה מסוימת ובמקרים קיצוניים הפסילה יכולה להיות לצמיתות ואז אנחנו אמורים להפקיד את רישיון הנהיגה שלנו ולא נוכל לחזור להשתמש בו בעתיד, אלא אם נערער על ההחלטה והערעור שלנו יתקבל. 

צריך לומר, המדינה לא ממהרת לפסול רישיונות נהיגה לתקופות ארוכות מדי, מתוך הבנה שרישיון נהיגה הוא צורך מקצועי, כלכלי, חברתי. בלעדיו אנחנו לא יכולים להתפרנס כראוי, אנחנו לא יכולים לכלכל את המשפחה שלנו, אם אנחנו לא יכולים לנהוג בגין פסילה, הרי ששגרת החיים שלנו משתנה מקצה לקצה, שלא נדבר על האיכות שלהם. לכן המדינה כן משתמשת באופציה זו לענישה מתוך רצון להרתיע, אך היא לא ממהרת לנהוג כך בכל מקרה, ובדרך כלל היא עושה זאת למשך תקופות זמן מוגבלות ולרוב גם קצרות יחסית.

באילו מקרים נתמודד עם פסילת רישיון

פסילת רישיון נהיגה יכולה להתבצע אחרי החלטה של בית משפט (אזרחי או צבאי), משטרת ישראל, משרד הרישוי ובמקרים מסוימים גם על ידי הוצאה לפועל. צריך לציין, יש מקרים בהם הפסילה היא אך ורק על רכב, אך מותר לנהג להמשיך ולנהוג על אופנוע או קטנוע. 

הפסילה יכולה להתקבל כתוצאה מתאונת דרכים בה היו מעורבים אנשים אחרים, במקרה כזה אין אפשרות להפעיל שיקול דעת ויש לפסול את הרישיון מיידית, כמו כן תיתכן פסילת רישיון במקרה של פגיעה ברכוש, וכן במקרים של נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה תחת השפעת סמים ועוד. 

חשוב לציין, תחילה הפסילה היא מנהלית על ידי המשטרה ומתבצעת בו במקום ללא אפשרות להפעיל שיקול דעת. לאחר מכן, אם יוחלט להגיש כתב אישום וייערך משפט, יכול השופט להחליט האם לפסול את הרישיון או לא ולכמה זמן. הפסילה תתחיל מרגע שגזר הדין נקבע.

Seolinks