מצברים

המצברים אחראים על ייצור ושליחת הזרם החשמלי המניע מערכות חשמליות ברכב כולל מערכת ההתנעה שבלעדיה הרכב אינו מסוגל לזוז ממקומו. הפופולאריים והקלסיים ביותר הינם מצברי עופרת חומצה. באלו המיועדים לרכבים פרטיים וקטנים יש ששה תאים שבתוכם מכניסים עופרת הטבולה בחומצה גופריתית. הריאקציה הכימית שנוצרת ביניהם יוצרת את הזרם החשמלי. ברכב פרטי מותקנות סוללות 12 וולט ובמשאיות ורכבים הנדסיים כבדים אחרים מותקנות  24 וולט.

המצבר יוצר מתח כל העת וכל עוד הוא במצב תקין. המערכות החשמליות הניזונות ממנו הם מערכות התאורה, התקשורת, מנגנוני פתיחת חלונות ודלתות, מנועי הוישרים, מערכת ההתנעה, כמובן, ועוד. המצבר מתרוקן לאיטו אבל מתמלא על ידי האלטרנאטור בשעת הפעלת המנוע. משום כך, חשוב מאוד שהאלטרנאטור יהיה תקין כל העת. אורך חייו של מצבר ממוצע הוא כ 3 שנים, אבל הוא יכול להפסיק פעולתו באופן פתאומי עקב, קצרים שנוצרים בו ועקב תקלות אחרות.מצבר

על מנת למנוע בלאי מהיר שלו יש להקפיד על בדיקות שגרתיות שנעשות בטיפולים במוסך, אבל כדאי גם לבצע בדיקות עצמיות, ובעיקר לבדוק שיש די מים מזוקקים בתאים. כמו כן, להקפיד שאין קורוזיה בחיבורים. כאשר מחליפים מקולקל יש להקפיד על בחירת אחר המתאים לחלוטין במפרט והעוצמה שלו להוראות היצרן. מומלץ, לרכוש מצבר של אותו יצרן אבל הדבר איננו חובה. ניתן למצוא חלופות אחרות ובלבד שהן תהיינה זהות בתכונותיהן לזה שהתקלקל. התקנת אחד שאינו מפיק עוצמת אמפר מתאימה עלולה לפגוע במערכות החשמליות. בישראל יש יצרנים בעלי מוניטין שמוכרים תוצרתם בישראל עצמה ובגם בחו"ל.

מומלץ לרכוש אותו אצל משווק בעל מוניטין אשר גם יכול להתקין את החדש בצורה בטיחותית ומקצועית. ניתנת אחריות יצרן ומומלץ לבדוק שאת החדש המותקן יצרו סמוך למועד ההתקנה. ההחלפה ניתנת להיעשות במוסכים מורשים על ידי מכונאי או חשמלאי רכב. יש שירותים שניתנים לרכבים שנתקעו בבית, בכבישים או באתרים שונים הפרוסים ברחבי הארץ. חברות גרירה מטעם הביטוח מספקות אף הן שירותים למנויים וללקוחות אשר פונים אליהם באופן אקראי. מצברים חייבים להיות תקינים 24/7 ומשום כך יש לרכוש את הטובים ביותר מסוגם.

 

 

 

 

Seolinks