פתרון תקלות תוכנה במחשב

כאשר מדברים על תקלות מחשב, מתייחסים בעיקר לתקלות חומרה אך האמת היא שחלק לא מבוטל מתקלות המחשב בכלל קשורות לתוכנה. הכוונה כמובן לתקלות כגון: מחשב לא עולה, נתקע, קורס וכו'. 

חלק מבעיות אלה נובעות מזיכרון עמוס שיש לפנות, חלק מהימצאותן של תוכנות זדוניות המשפיעות על תפקודו של המחשב, חלק מהתקנה לא נכונה של תוכנה כזו או אחרת, חלק מהכבדה של תוכנה מסוימת על ריצת המחשב ועוד. 

תקלות התוכנה הללו כאמור מכבידות על העבודה השוטפת על המחשב ולעתים אף הופכות את העבודה עליו לבלתי אפשרית.

כיצד ניתן להתגבר על תקלות תוכנה?

  1. לבצע עדכוני תוכנה כאשר יש כאלו – כל תוכנה כמעט, לרבות מערכות ההפעלה נדרשות לעדכונים מעת לעת. עדכונים אלה אמורים לפתור באגים שונים המתגלים עם הזמן ובעיות אבטחה שצצות להן מדי פעם. אם קיימת אפשרות כזאת בתוכנה, הגדירו ביצוע עדכוני גרסה אוטומטיים על מנת שלא לפספס אף עדכון. זכרו כי לרוב, עדכונים אלה נועדו על מנת להגן על משתמשי התוכנה מפני תקלות והתקלות למיניהן.
  2. התקנה של התוכנה ו/או מערכת ההפעלה מחדש – לעתים משהו בהגדרות התוכנה ו/או מערכת ההפעלה משבש את עלייתה במחשב וגורם לה להיתקע ולא לתפקד כראוי. לא תמיד ניתן להתחקות אחר אותה ההגדרה ששיבשה את הכל ויש צורך להתקין את התוכנה ו/אוו את מערכת ההפעלה מחדש. בעת התקנתה, ניתן יהיה להגדיר את כל ההגדרות באופן כזה שיאפשר עבודה סדירה ותקינה של המחשב. התקנה שכזאת ניתן לבצע לבד בהנחה שיודעים בדיוק איך לבצעה, משום שהתקנה לא נכונה תחזיר את אתה התקלה ואף עלולה להחמיר את התקלה המקורית. אם לא בטוחים ביעילותה של ההתקנה העצמית מומלץ לפנות אל חברת שירותי מחשוב לעסקים מקצועית אשר תתן מענה ופתרונות.
  3. פרמוט הדיסק הקשיח – לעיתים קרובות עודף של תוכנות, קבצים מיותר ובלאגן במחשב יוצר מצב שבו המחשב אינו מתפקד כראוי או לחילופין, לעיתים משתלטת תוכנה עוינת על המחשב המונעת ממנו עבודה תקינה (וירוס, תוכנת רוגלה ועוד…). במצבים מעין אלה מןמלץ לבצע פרמוט לדיסק הקשיח (ההארד דיסק) על מנת לאפס את כל ההתקנות שבו ולנקות ממנו את ל הקבצים המיותרים והתוכנות המכבידות יהיו אשר יהיו. פרמוט של ההארד דיסק היא פעולה שחובה לבצע בזהירות יתרה על מנת שלא לפגוע במידע הקיים במחשב ולא למחוק שום דבר שהכרחי שיהיה בו. על כן, לפני הפרמוט חובה לבצע גיבוי של כל המידע במחשב, הן ברמה השוטפת והן לפני ביצוע הפרמוט בפעול, במידת האפשר.

את הפמוט מומלץ לבצע ע"י איש מקצוע שיודע בדיוק כיצד לבצע זאת מבלי לפגוע בקיים ומבלי ליצור בעיה עתידית.

  1. סריקה – תוכנות אנטי וירוס נועדו על מנת להגן על המחשב ועל תוכנו ולכן אין לזלזל בקיומן, אלא להתקין אחת מהן ולבצע סריקה שוטפת של כל המידע על גבי המחשב. סריקה שכזאת עשויה לגלות גורמים רבים שיכולים להעיב על עבודת המחשב ברמת התוכנה, לרבות וירוסים ותוכנות ריגול המאטות את עבודת המחשב באופן חד ומן הסתם עשויות גם לגרום לנזקים שונים אחרים, כולל השבתה טוטאלית של המחשב וחשיפת מידע אישי רגיש לגורמים בלתי רצויים.
Seolinks