המדריך המלא להבנת סצנת השיא של זירת מסחר

אתם רוצים להתחיל לסחור בשוק ההון אבל שומרים לעצמכם סוד עמוק: אתם לא ממש מבינים מה קורה בסצנת זירות המסחר. אז למזלכם, ישבנו לכתוב את המדריך הזה. קחו למשל מסחר בסחורות. בכל פעם שסוחרים בבורסה שומעים את החדשות על יבולים טובים של תפוזים טריים, למשל, הם יודעים שמכירות מיץ תפוזים מרוכז קפוא יהיו פחות חשובים לקמעונאים, ולכן הם חוזים ירידה במחירים.

באותה נוסחה, אם הדיווחים בחדשות מדברים על יבולים פחות מוצלחים של תפוזים טריים, הקמעונאים מבינים שיהיה ביקוש גדול יותר למיץ תפוזים מרוכז בשנה הקרובה, ובכך מניעים את המחירים על ידי ניצול הידע הזה. במילים אחרות, אם אתם מבינים איך שוק הסחורות עובד, יש לכם זירת מסחר שאתם יכולים להיכנס אליה ולצאת כגיבורים.

והנה מה שהכי חשוב לדעת

שלא בדומה למניות קונבנציונאליות, חוזים עתידיים ניתנים למסחר גם כשהמוכר עדיין לא הבעלים של כל הסחורה. החוזים רק מציינים את החובה של המוכר לספק ואת החובה של הקונה לרכוש את המוצר במחיר ובשעה שצוינה.

זה לא משנה איך או איפה המוכר מקבל את המוצר, כל עוד, בדרך זו או אחרת, הוא מסוגל לספק את הסחורה באותו מחיר באותו זמן, גם אם זה מוביל למכירה במחירי הפסד מבחינתו.

המספרים הקשים

אנשים שמתנהלים במשך שנים עם כל זירת מסחר שהם בוחרים להיכנס אליה, הם אנשים שמבינים מספרים, כולל המספרים הכי קשים, וכולל אלו שמציינים תנודות משמעותיות. ההבנה הזאת היא שמאפשרת להם להתנהל בשוק ההון עם "עור של פיל".

הם לא שוכחים שום נתון ופועלים מתוך ריכוז מוחלט בשוק שנראה כאילו הוא יצא מסרט על המערב הפרוע. גם כשהם רוכשים כמויות עצומות של חוזים עתידיים, גם במחירים גבוהים יחסית, הם מתנהלים מתוך ידיעה והבנת הנתונים האמתיים בדיווחים שמתפרסמים בחדשות.

כשמתברר שהדו"ח שפורסם שגוי, עדיין יש להם הגנה מסוימת כי הם לא התנהלו בפזיזות, ומכרו מניות, סחורות או חוזים הרבה לפני שהמחירים התחילו לצנוח. במקרים אחרים, הם נשארים עם התחייבויות לקנות בכמויות או במחירים שאינם מתאימים להם, מה שעלול להוביל להתרסקות כלכלית.

שתי שיטות בסיסיות

ישנן שתי שיטות בסיסיות להתנהל עם זירת מסחר: בבורסה הפיזית או בשיטה האלקטרונית. מדצמבר 2017 התרחשה דחיפה חזקה להעביר יותר מסחר מהרשתות המקוונות אל רצפות המסחר, אבל דחיפה זו זכתה להתנגדות מסוימת.

רוב השווקים, בעיקר נאסד"ק, סוחרים במניות אלקטרוניות. אבל המסחר בחוזים עתידיים נסחר באופן אישי בבורסה. אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת.

שערי המסחר

המסחר על רצפת הבורסה לניירות ערך בניו יורק הוא הדימוי שיש לרוב האנשים שרוצים להתחיל לסחור בשוק ההון עם זירת מסחר, הודות לטלוויזיה ולסרטים שמציגים את האופן שבו השוק פועל. כשהשוק פתוח, אתם רואים מאות אנשים צועקים במהירות ומסמנים זה לזה, מדברים בטלפון, צופים בצגים ומכניסים נתונים למסופים.

זה נראה כמו תוהו ובוהו. אבל אם אתם אוהבים את התחום, למדתם אותו היטב, ואתם חושבים שאתם מסוגלים, התחילו בקטן והתקדמו בהדרגה.

Seolinks