קוצר נשימה

לא מעט גברים ונשים מתמודדים עם מצב של קוצר נשימה בסיטואציות שונות בחיים. הרבה פעמים קוצר נשימה יופיע אחרי מאמץ פיזיולוגי קשה אך במקרים רבים, יכול קוצר נשימה גם להופיע במקרים רגילים, בעת מנוחה ומבלי סימן למאמץ. כמובן שבמקרים אלו, מדובר בבעיה רצינית שצריך לטפל באופן מיידי.

על פי המחקרים, הרי שקוצר נשימה זה סימן לבעיה מסוימת במערכות הנשימה, הלב וכלי הדם. למרות שישנם גם סימנים שייתכן ומדובר בבעיות בריאות, במערכת השריר שלד ועוד. ברמת העיקרון, זה תלוי בגיל, במבנה הגוף וכן ברמת הכושר הגופני של המטופל.

קוצר נשימה

סביר להניח שאדם שזה עתה החל לעשות פעילות גופנית והתאמץ יתר על המידה, הרי שהוא ירגיש קצר נשימה, תוך כדי ומיד בסיומה, כמו כן, אנשים שמעשנים או מתמודדים עם עודף משקל, יחושו קוצר נשימה בסיטואציות מסוימות, בפרט כשהם צריכים לבצע מאמץ מסוים, למשל עלייה במדרגות, הליכה או ריצה ממושכים ועוד. ייתכן מאוד שאם הם יתחילו לעשות פעילות גופנית בצורה סדירה ועקבית, ירדו במשקל ולא יעשנו, אז אותם מקרים של קוצר נשימה ייעלמו.

חשוב לומר, שגם אנשים שעושים פעילות גופנית יכולים להגיע למצב של קוצר נשימה לפרקים קצרים, למשל, אם מדובר על אנשים שרצים בדופק גבוה מאוד ביחס למה שהם רגילים ויכולים, בטווח זמן מסוים, ירגישו תחושה כזו בסוף הריצה. אך אחרי מספר רגעים הדופק יחזור למצב רגיל והם יחזרו לנשום כמו שצריך.

במקרים של קוצר נשימה בעת מנוחה, ברור מאליו שאין קשר לפעילות גופנית, אלא מדובר בבעיה מערכתית שצריך לטפל בה. חשוב מאוד לעשות זאת בהקדם, אחרת הבעיה יכולה להחמיר ולגרום נזק למערכות מסביב, שלא נדבר על זה שעלולה להיווצר בעיה שתפגע קשה בתפקוד היומיומי.

נקודה אחרונה, אפשר לאבחן קוצר נשימה בדרכים שונות, הטיפול יכול להתבצע באמצעות התקנים מיוחדים שעוזרים לנשימה נכונה, תזונה בריאה, תרופות וכדורים. הכל תלוי מה רואים במהלך האבחון וכיצד הרופא רואה את המקרה בהתאם להיסטוריה הרפואית של המטופל, מבנה הגוף שלו, וכמובן בהתאם לגיל שלו ולהשפעות הטיפול על חייו.

Seolinks