המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – הרבה יותר ממחקר

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים היא יחידת סמך של משרד הבריאות. מטרתה היא למנוע מצב בו נהגים שמצבם בריאותם איננו תקין, בין אם מדובר במצב פיזי או נפשי, יעלו על הכביש ויסכנו בכך את עצמם ואת אחרים.

המכון פועל בכמה רמות, הן ברמה מחקרית, הן ברמת איסוף נתונים, והן ברמה של בדיקות ואבחונים. כך למשל, מוסמך המכון לבצע בדיקות רפואיות להבטחת הבטיחות בדרכים כמו איתור בעיות בריאותיות שונות, כולל איתור בעיות פסיכולוגיות על ידי פסיכולוגים מורשים. כל זה עבור משרד הרישוי ובכלל עבור משרד התחבורה.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים עובד עם מגוון רחב של רופאים ופסיכולוגים אשר משמשים כצוות במקום. בכל פעם שהם מקבלים פנייה, הם מוסמכים לערוך אבחון לאיתור ליקויי בריאות, ולאחר מכן הם מבצעים מעקב תדיר רפואי ומינהלי אחר בריאותם של נהגים ועוד. בנוסף הם מקיימים ביקורות רפואיות ופסיכולוגיות במידת הצורך.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי עובד תחת משרד הבריאות, מאחר וזה המשרד אשר אחראי על בריאותם של תושבי ישראל, עם זאת הוא עובד בשיתוף פעולה פעיל עם משרד התחבורה, בהתאם לתקנות ולחוקים שלו. המכון פועל עם גורמים שונים בשוק, הן גורמים פרטיים והן גורמים ציבוריים.

חשוב להדגיש על היבט נוסף לפיו פועל המכון, הוא אחראי על התאמת כלי רכב ואביזרי נהיגה עבור אנשים אשר מוגבלים בתנועה שלהם, הוא מסייע להגברת הניידות של נהגים אשר מוגבלים בתנועה, הוא מבצע כשירות רפואית הן לנהגים והן לכלי רכב על פי סוג שלהם.

במכון פועלים ועדות שונות, כשלצידן פועלות ועדות ערר דרכן אפשר לערער על החלטות המכון, בין אם זה לגבי כשירות רפואית, התאמת רכב, אבזור ועוד.

לפני סיום חשוב להבהיר, שימוש במכון הרפואי לבטיחות בדרכים מתבצע לאורך תקופות ארוכות בהתאם לצורך. המכון מעסיק גורמים רבים שפועלים במגוון תחומים על פי הצורך, במטרה למנוע תאונות דרכים ולהפחית את מספרם בישראל. המכון פועל במיוחד בכל הקשור לליקויים בריאותיים של נהגים ובכלל באופן כללי, בכל מה שקשור להיבט האנושי בתאונות דרכים, הן בתחבורה פרטית והן בתחבורה ציבורית.

 

Seolinks