אבחון דידקטי

מזל טוב! הילד שלכם עולה בפעם הראשונה לכיתה א'. מדובר באירוע מרגש, שאין ספק כי הוא אירוע הראוי להנצחה ולחשיבות רבה. הורים רבים בוחרים להכין את ילדם לקראת העלייה לכיתה א באמצעות סיור מקדים בבית הספר, עריכת פעילות להיכרות עם הילדים האחרים לפני תחילת הלימודים ועוד.

אחד היתרונות המוצעים כיום לילדים בגילאים מוקדמים הוא האפשרות לערוך אבחון דידקטי עוד לפני העלייה לכתה א'. אבחון דידקטי המבוצע על ידי איש מקצוע האמון על איתור לקויות למידה מאפשר לגלות מבעוד מועד את נקודות החולשה והחוזק של הילד ולהיערך לקראתן באמצעות הכלים המתאימים.

אילו יכולות בוחן האבחון הדידקטי?

אבחון דידקטי הנערך על ידי איש מקצוע שהוכשר לערוך אבחון זה בתחום ההוראה, בוחן את התחומים הבאים: יכולת הקריאה של הילד, השימוש בשפה, יכולות הבעה, יכולות קריאה, אפיון מיומנויות למידה בסיסיות, אסטרטגיות למידה של הילד, מאפיינים התנהגותיים ביחס לאופני הלמידה ועוד.

אבחון זה מעניק להורים את הכלים המתאימים להיערך לקראת העלייה לכתה גבוהה ביותר ולהכיר את הנקודות החלשות והנקודות החזקות של כל ילד. באופן זה, ההורים יכולים לדעת מבעוד מועד באילו קשיים הילד שלהם עלול להיתקל וכיצד יש להיערך לכך בצורה המתאימה.

אם בעבר, ילדים היו נתקלים בקשיים רבים עם העלייה לכיתה א' או ב', דבר שהיה משפיע על המצב הרגשי חברתי שלהם ויוצר קשיים גם בתחום הלימודים, הכרה בקשיים הלימודיים של הילדים בשלבים מוקדמים יותר מאפשרת להם להתמודד בצורה חכמה יותר עם הקשיים ולהתגבר על מחסומים אלו באמצעות כלים שהם מקבלים באבחון הדידקטי.

אבחון דידקטי

האבחון הדידקטי אף מסייע להורים להבין טוב יותר את הילדים ולתת להם מענה של חמלה והבנה, ליווי והתמודדות בריאה יותר עם המטלות הלימודיות בהתאם לדרישות של בית הספר והכיתה. על המאבחן הדידקטי לאתר את הקשיים העתידים לבוא וכן את הקשיים שעמם הילד מתמודד כבר בשלבים אלו, כך שהילד מרגיש שהוא מצליח להתמודד עם האתגרים ולא מפתח תחושה של ערך עצמי נמוך או של חוסר מסוגלות. הכלים המוענקים במסגרת האבחון הדידקטי מאפשרים מקפצה לימודית וחברתית.

Seolinks